Orchideje a tulipány

Sobotní dopoledne vypadalo již hodně jarně a tak jsem přemýšlel kde si trochu zafotit. Současně bylo potřeba vyzkoušet jak funguje nové LED kruhové světlo AMARAN od APUTUTE.

Zkontroloval jsem fotobatoh, přibalil Nikkor 105mm makro objektiv a vyrazil do zahradnictví v Šebrově, kde celý týden probíhala výstava orchidejí a tulipánů.

Pár fotografií detailů květů orchidejí a tulipánů vkládám jako nové album do galerie.

Jak fungovalo kruhové světlo?

Musím říci, že pro makro velmi dobře. Díky několika režimům se dá velmi dobře nastavit.

Zábleskové světlo má dva základní režimy.

Stálé světlo, které můžete plynule ovládat od 1/4 výkonu až po maximální svítivost. Svítit může celý kruh nebo samostatně levá nebo pravá polovina kruhu.

Zábleskové světlo funguje v kombinaci se stálým světlem, které tvoří pilotní světlo s možností nastavení výkonu. Záblesk využívá středový kontakt v saňkách fotoaparátu. Synchronizační čas je 1/200s. Přestože na patici blesku jsou vyvedeny všechny kontakty a výrobek se dodává v provedení jak pro Nikon, tak pro Canon, je využíván pouze středový kontakt. Jiné měření nečekejte. Z toho plyne, že s kruhovým bleskem pracujeme podobně jako se studiovými blesky - s fotoaparátem nastaveným v manuálu.

Součásti balení je sada plastových kroužků obsahujících snad všechny možné průměry závitů objektivů na které nacvaknete kruhové světlo. Zde je jeden drobný nedostatatek. Nedoporučuji používat menší hnisko než je 50mm, jinak dochází k vinětaci. To v praxi (světlo je určeno primárně pro makro) to asi nehrozí, protože používáme delší skla. Druhý nedostatek je, že světlo se na montážním kroužku velmi lehce otáčí. Proto je komplikové použití pouze levé nebo pravé části kruhového pole. Rešením je propojovací kabel zafixovat omotáním kolem objektivu, tak aby nepřekážel a současně nedocházelo k nechtěnému otáčení světla na kroužku.

Vlastní focení je velmi pohodlné. U LED světel odpadá čas na dobíjení zábleskového světla. To vidím jako velmi zajímavé řešení, pokud potřebuji fotit sekvenčně např. hnmyz.

Světlo má dostatatečný výkon do cca 50 cm. Manuál však udává od 6cm do 1,5m.

Závěr: Velmi dobré dílenské zpracování. Plastové díly působí velmi kvalitním dojmem. Cena za kruhové zábleskové světlo je velmi příjemná a rozhodně za své peníze získáte velmi zajímavé a hlavně funkční řešení pro amatérské focení makro snímků.

A kde koupit? Doporučím svůj oblíbený obchod. http://www.nikon-market.cz/?Mode=Sti&StiId=40342

 


Vkládání komentářů je uzamčeno, nelze vkládat nové komentáře.