Alba

Stránky: 1 2 
Bledule v Orlických horách
Na Velikonoce jsem kromě lyží vytáhl po dlouhé době i fotoaparát a pokusil se zachytit některé rostlinky Bledulí, které zde rostou v obrovském množství.
Podzimní barvy v lomu.
Na termín podzimních prázdnin, jako každý rok, vyjíždíme na závěrečnou cyklistickou akci - Podzimní kolovou. Při našich cestách se snažíme nejen najezdit nějaké ty kilometry, zdolat kopečky ale hlavně objevit i něco nového. Letos to (alespoň pro mne) byl již opuštěný pískovcový lom, který v podzimních barvách a odpoledním slunci hrál všemi barvami. O pár fotografií by se chtěl prostřednictvím mojí fotogalerie podělit i s Vámi.
V polovině července jsem se s několika zájemci zúčastnil přednášky v brněnském arboretu. Tématetem byly jehličnany. A právě pro zúčastněné a nejen pro ně, jsem založil toto album dokumentující tuto akci. V následujícím albu si pak můžete prohlédnout pár detailů rostlin a hmyzu.
Odpoledne v Arboretu Brno
Brněnské Arboretum je otevřeno ve všední dny i pro veřejnost. Nabízí se tak možnost nerušeně fotografovat na ploše celého parku. Pár detailů rostlin a hmyzu z odpoledního focení je součástí tohoto alba.
Brněnská míle velociped
Součástí akce Brno - město uprostřed Evropy je i přehlídka historické dopravy ve městě Brně. A také přehlídka historických kol, na kterou se každoročně sjíždějí fandové ve stylovém oblečení, se svými stroji z časů našich dědečku a pradědečků.
Tato akce je zajímavá příležitost nafotit si dokument a pokusit se mu vtisknout nádech starých, mnohdy různě zašlých fotografií, kreré známe spíše již s filmů pro pamětníky.
Nevýhodou je, že při focení se jen těžko vyhnete záběrům na různé zábrany, stany a reklamy, které k této akci patří.
Několik záběrů z akce vám nabízím v tomto albu.
Brněnská přehrada ve světlech ohňostroje
Soutěžni ohňstroje jsou pořádány na brněnské přehradě každoročně již mnoho let. Včera byl poslední, řecký, onňostroj letošního soutěžního kola. A protože už mne svrběl prst, jak dlouho jsem nedržel foťák a nemačkal spoušť, že jsem se na poslední chvíli rozhodl vyrazit na tuto neobvyklou disciplínu.
Podařilo se mi, bez větších problémů, najít místo u vody, přímo naproti odpalovacímu pontónu. Jak se po chvíli ukázalo, volba ne moc dobrá. Byl jsem moc nízko abych dobře zachytil větší odrazy na vodní hladině. Chtělo to trochu nadhled. A navíc vítr, i když mírně, tak foukal směrem ke mě, tak za chvíli jsem fotil kouř místo ohňostroje.
No prostě každé chce svoje, musím více trénovat.
I přesto vkládám pár snímků do galerie a výsledek nechám na posouzení vám, kteří na galerii zavítáte.
Petr
New York - víkendový fotozápisník
Před časem jsem měl možnost zúčastnit se malé poznávací výpravy. Cílem, jak už název článku napovídá, bylo město New York, nebo spíše jeho část - Manhattan.
Za prodloužený víkend toho moc nestihnete, tak i fotografie jsou pořízeny více-méně za běhu a mají charakter dokumentu. Chtěli jsme projít nejznámější ulice a také uličky, projet se lodí po Hudsonu, nechat se vyvézt na Empire state building. Navštívit místní hospůdky, a tržiště a nechat se tak vtáhnout do života velkoměsta.
Mezi skoro povinné návštěvy patří mekka fotografů B&H Photo, obchod plný techniky a neskutečného množství nakupujících lidí, snad z poloviny světa. No a jako příznivec nakousnutého jabka jsem nevynechal i skleněnou krychli na 5 avenue.
Přesto že se snažím věnovat převážně focení přírody i město je pro mne vždy zajímavou příležitostí vzít do ruky foťák a alespoň to zkusit.
Zlomek z nafocených momentů nyní vkládám do alba.
Po šesti letech se opět v brněnské zoologické zahradě narodila mláďata lední medvědů. Medvíďata, kteá se narodila v druhé polovině listopadu, bylo možné sledovat jen prostřednictvím kamery umístené v porodním boxu. A 15. března je medvědice poprvé vyvedla do výběhu. To byla příležitost oprášit zahálející fotovýbavu a vyrazit pokoušet štěstí.
Fotografie z focení můžete prohlížet v této galerii. Další serii bych rád nafotil v průběhu května, až opět trochu povyrostou.
Medvědi Kamčatští
Na konci ledna 2012 se narodila v ZOO Brno dvě medvíďata. Až do 25. května byla s mámou, medvědicí Kamčatkou, v porodním boxu. Teprve na začátku tohoto víkendu medvědice vyvedla medvíďata do venkovního výběhu.
Myslím, že na tento okamžik čekalo velké množství lidí a především fotografů. Program na tuto neděli byl jasný. Vyrazit ráno do ZOO, omrknout situaci a pokusit se udělat prvních pár snímků. Nutno říci, že podobnou myšlenku mělo asi několik tisíc lidí a přinejmenším stovka fotografů. Tak u výběhu medvědů bylo vcelku živo.
ZOO tímto výrazně ožila a medvědi budou jistě lákadlem po několik příštích měsíců nebo i let.
Dnes vkládám do této galerie několik cvičných snímků. Postupně bych je rád doplňoval, tak jak se mi podaří medvědy nafotit. Mým cílem je vytvořit fotografický průřez prvním rokem života medvíďat Tobyho a Kuby.
Jestli a jak se mi to podaří, můžete sledovat právě v této galerii.
Vnímat pestrost barev orchidejí během šedavého víkendu bez sněhu, je vítaná změna. Příležitost, vzít zase do ruky fotoaparát a jen tak si zafotit. Přitom jsem měl možnost vyzkoušet i makroobjektiv od Nikonu. A moje první testy uvidíte na fotkách v albu.
Vietnam, výprava podzim 2012
V první polovivě října jsem vyrazil za poznáváním Vietnamu. Výborný průvodce a malá skupina nadšenců, které jsem většinou znal z jiných společných setkání a výprav, dávala šanci na dobrodružnou dovolenou. Cesta dopadla na výbornou a byl i prostor pořídít nějaké dokumentární fotografie. Některé z nich vám nabízím ke shlédnutí v tomto albu.
Na fotografiích postupně uvidíte některé momenty z naší cesty po jižní části země.
Začínáme v Saigonu, dnes již moderním městě s cca 12 miliony obyvatel. Z města druhý den vyrážíme do delty řeky Mekongu. Místy je řeka široká mnoho stovek metrů. My se ale vydáváme do úzkých říčních ramen, poznávat a fotografovat život na řece a kolem ní. Delta Megongu tvoří vodní bludiště říčních ramen, kanálů, bažin ale také rýžových polí, ovocných sadů a rybářských farem.
Další den se přesouváme letecky na sever do města Hue, hlavního města Vietnamu v době dynastie Nguyen (1802). Královské město, s množstvím staveb z doby své slávy, je příjemnější, než mnohamilionový Saigon. Ráno opět vyráříme po řece, tentokrát po Parfume River, k hrobkám císařů dynastie Nguyen, ukrytých v džungli.
Po dvou dnech nás čeká další přesun, tentokrát na ostrov Phu Qouc ležící v Thajském zálivu. Ostrov byl původně trestaneckou kolonií, tak jsem zvědav co nás zde čeká. Na dva dny si půjčujeme motorky a vyrážíme podél celého ostrova po nezpevněných cestách k pobřeží a původním rybářským vesnicím. Poslední den fotím na pláži rybáře.
Nakonec přesun zpět do Saigonu, prohlídka města a večer opět na letiště, tentokrát na dlouhý let domů.
Orchideje a tulipány
Sobotní dopoledne vypadalo již hodně jarně a tak jsem přemýšlel kde si trochu zafotit. Současně bylo potřeba vyzkoušet jak funguje nové LED kruhové světlo AMARAN od APUTUTE.
Zkontroloval jsem fotobatoh, přibalil Nikkor 105mm makro objektiv a vyrazil do zahradnictví v Šebrově, kde celý týden probíhala výstava orchidejí a tulipánů.
Pár fotografií detailů květů orchidejí a tulipánů vkládám jako nové album do galerie.
Jak fungovalo kruhové světlo?
Musím říci, že pro makro velmi dobře. Díky několika režimům se dá velmi dobře nastavit.
Zábleskové světlo má dva základní režimy.
Stálé světlo, které můžete plynule ovládat od 1/4 výkonu až po maximální svítivost. Svítit může celý kruh nebo samostatně levá nebo pravá polovina kruhu.
Zábleskové světlo funguje v kombinaci se stálým světlem, které tvoří pilotní světlo s možností nastavení výkonu. Záblesk využívá středový kontakt v saňkách fotoaparátu. Synchronizační čas je 1/200s. Přestože na patici blesku jsou vyvedeny všechny kontakty a výrobek se dodává v provedení jak pro Nikon, tak pro Canon, je využíván pouze středový kontakt. Jiné měření nečekejte. Z toho plyne, že s kruhovým bleskem pracujeme podobně jako se studiovými blesky - s fotoaparátem nastaveným v manuálu.
Součásti balení je sada plastových kroužků obsahujících snad všechny možné průměry závitů objektivů na které nacvaknete kruhové světlo. Zde je jeden drobný nedostatatek. Nedoporučuji používat menší hnisko než je 50mm, jinak dochází k vinětaci. To v praxi (světlo je určeno primárně pro makro) to asi nehrozí, protože používáme delší skla. Druhý nedostatek je, že světlo se na montážním kroužku velmi lehce otáčí. Proto je komplikové použití pouze levé nebo pravé části kruhového pole. Rešením je propojovací kabel zafixovat omotáním kolem objektivu, tak aby nepřekážel a současně nedocházelo k nechtěnému otáčení světla na kroužku.
Vlastní focení je velmi pohodlné. U LED světel odpadá čas na dobíjení zábleskového světla. To vidím jako velmi zajímavé řešení, pokud potřebuji fotit sekvenčně např. hnmyz.
Světlo má dostatatečný výkon do cca 50 cm. Manuál však udává od 6cm do 1,5m.
Závěr: Velmi dobré dílenské zpracování. Plastové díly působí velmi kvalitním dojmem. Cena za kruhové zábleskové světlo je velmi příjemná a rozhodně za své peníze získáte velmi zajímavé a hlavně funkční řešení pro amatérské focení makro snímků.
A kde koupit? Doporučím svůj oblíbený obchod. http://www.nikon-market.cz/?Mode=Sti&StiId=40342
 
Dravci - zimní focení
Poslední únorový víkend jsem si naplánoval focení dravců na Vysočině. Chtěl jsem tak doplnit podzimní barevné fotografie o pohled na zimní krajinu a dravce startující z bílého prašanu. Tolik vysněná teorie.
Realitou ale byly, několik dní před plánovanou akcí, teploty okolo 10 stupňů nad nulou. Poslední zbytky sněhu doslova umyl vytrvalý déšť.
A tak místo focení na sněhu bylo focení na blátě s černým pozadím a posledními sněhovými fleky na loukách.
Výsledky přesto vkládám do fotogalerie.
Fotografování dravců
O víkendu jsem vyrazil na podzimní fotografování dravců na Vysočinu. Podzimní počasí tentokrát vyšlo podle předpovědi. Sobota byla v oparu a málo sluníčka, což pro focení letovek není zcela ideální. Rychlý úbytek světla zkrátilo den a tak na řadu přišly noční fotky Puštíka obecného.
Při focení s bleskem děláte všechno na plný manuál a co přílet to jen jedna fotka. Na seriové snímaní je potřeba zapomenout. Tak Pušťa makal sem a tam a při každém příletu dostal dávku z blesků všech přítomných fotografů. Cca třicet příletů a přestal se trefovat na klacek. Bylo potřeba to pro tento den zabalit.
V neděli bylo nádherné sluníčko, ale o to větší vítr. No a donutit orla aby si odmakal svoji porci kuřat ve větru, stálo sokolníka hodně ukecávání. Něco málo jsme nakonec všichni nafotili a hlavně trochu natrénovali letovky.
Výběr z fotografií můžete prohlížet v tomto albu.
No a já se budu těšit tentokrát na zimní focení, které by mělo proběhnout na sněhu.
Podzimní Yellowstone N.P. a Grand Teton N.P.
Navštívit a fotografovat v Yellowstone byl pro mne fotografický svátek. Velikost parku, který ma rozlohu skoro 9000km2 nabízí bezpočet příležitostí k fotografování krajiny. Je to území plné geotermálních jevů, divoké přírody a to vše v podzimních zlatavých barvách. Na území parku žije jelen wapiti, los americký, bizon americký, vlci, medvěd černý a medvěd grizzly a mnoho dalších zvířat. Hlavním foto-tématem se nakonec stala krajina. Výběr některých fotografií najdete v tomto albu.
První květnový týden jsem měl možnost pobývat v Londýně.  S fotoaparátem v ruce jsem prošel některá známá místa a nafotil dění v ulicích a pohledy na město.  Výběr z fotografií najdete v tomto albu.
Když jsem přemýšlel co ukázat z mé krátké cesty do thajského Bangkoku, dal jsem na konec přednost před památkami a přirodou tvářím lidí. Protože pravě lidé nejvíce vypovídají o tom, jaká to je země. Proto vám nyní nabízím malou reportáž z jihu Asie.
Letošní přírůstek brněnské ZOO v podobě čtyř malých šelem, nebo spíše koťat Rysa Kanadského, mne motivoval si vzít fotobatoh a vyrazit. Červnové slunce je v 9 hodin, kdy zahrada otvírá, již hodně vysoko, tak focení je vždy trochu loterie. Podařilo se mi udělat jen pár snímků, než se koťata schovala ve výběhu z dosahu slunce i fotoaparátu.
Na poznávací dovolenou do Irska jsem vyrazil se svoji ženou letos v létě. Severské země a hory jsou pro mne příjemnou destinací a přesto, že to byla akce časově hodně našlapaná, vybojoval jsem i pár chvil na pořízení fotografií.  Je to však více zápisník z cesty, takový pohled turisty.
V únoru 2010 jsem měl možnost se vydat ještě s dalšími čtyřmi fotografy do středoamerického Belize. Naše výprava byla zaměřena zejméne na fotografování ptáků. Prostor se však našel i na tropické motýly, leguány a bazilišky, kteří spolu s námi obývali kempy a zahrady, kde jsme vždy několik dní tábořili. Krátký fotografický přehled je pro vás připraven v galerii.
Stránky: 1 2